środa, 3 maja 2017

Andrzej Sapkowski „Wiedźmin. Ostatnie życzenie” tom 1 - audiobook, czyta zespół aktorów

                                                                                                                                                                                                     6)                                                                                                                                                                             

Wiedźmin Ostatnie życzenie
 

        Jestem zapewne sporym wyjątkiem wśród czytelników, bo do tej pory nie zetknęłam się jeszcze z Sapkowskim, ani z jego książkami, ani z filmem, ani z grami. Będzie to więc spojrzenie zupełnie nowe, kogoś, kto nie fascynuje się literaturą fantasy.  Zaczynałam słuchanie bez żadnego oczekiwania w stosunku do tej książki, ani na „tak”, ani na „nie.” Zadecydowała tylko osobista chęć sprawdzenia, czy coś, czym fascynuje się tak wielka grupa osób, jest tego warte.

      Świat Wiedźmina zafascynował mnie niemal natychmiast, mam wrażenie że już po kilku minutach słuchania zaczął szalenie wciągać. Jazda samochodem mijała niepostrzeżenie. Audiobooków słucham już od dobrych kilku lat i mogę stwierdzić, że ten tom to naprawdę jest „najwyższa półka”, zarówno pod względem treści, jak też i wykonania.

Opowiadania o Wiedźminie odczytuje zespół aktorów, narratorem jest Krzysztof Gosztyła, w roli Wiedźmina występuje Krzysztof Banaszczyk, w roli Yennefer  Anna Dereszowska. Usłyszeć też można Mariana Opanię, Kazimierza Kaczora, Marię Pakulnis i in. Dla audiobooka skomponowana została specjalnie muzyka i efekty dźwiękowe. Całość została zrealizowana i wydana przez firmę Fonopolis. Warto o niej wspomnieć, bo nie jest to jej jedyna produkcja, a mają w ofercie pozostałe tomy sagi a także jeszcze sporo innych własnych nagrań, np. „Króla Leara.” Pierwszy raz miałam okazję sięgnąć po ich produkt.

      „Ostatnie życzenie” mimo mylącego tytułu jest pierwszym tomem sagi o Wiedźminie. Jest to zbiór opowiadań , powiązanych ze sobą zarówno osobą tego bohatera, jak też i pewną konwencją, w myśl której Wiedźmin przemierza świat, poszukując zarobku, co w jego wykonaniu oznacza walkę z potworami przy pomocy m. in. czarów. Kiedyś był człowiekiem, ale został poddany mutacjom, w wyniku czego uzyskał nadzwyczajną moc, zmieniły mu się też pewne cechy fizyczne, np. osiwiał, a oczy ma przystosowane do widzenia w ciemności. Walczy albo bezpośrednio ze złem, albo częściej z wytworami zła, np. strzygami.

     Słuchając, wkracza się w świat magii, dobra i zła, dawnych legend i baśni, ale wszystko jest nieco bardziej skomplikowane, niż w klasycznych baśniach. Przykładowo niewinna królewna, wygnana przez złą macochę, nie jest po pewnym czasie ani niewinna, ani dobra, ani bezbronna, a stanowi prawdziwe zagrożenie nie tylko dla swoich największych wrogów, ale i dla każdego, kto stanie jej na drodze.  Każde niemal opowiadanie już po wysłuchaniu zapada głęboko w pamięć i daje do myślenia. Nie są to tylko puste opisy przygód. Warto słuchać, czy czytać uważnie. W jednym z opowiadań pada chociażby stwierdzenie, że Wiedźmin walczy także ze złem, które jest w nas. Sama jego postać jest fascynująca, jest to samotnik, ale też nie do końca i do pewnego czasu, szalenie inteligentny, błyskotliwy, któremu – to również cytat, tylko niezbyt dosłowny, zaimponować może tylko to, co nie jest przeciętne. Takich stwierdzeń, godnych zapamiętania, jest cała masa.

    Bez wątpienia warto raz na jakiś czas przenieść się z realnego świata, do świata wykreowanego przez A. Sapkowskiego i zapomnieć o rzeczywistości, ja z całą pewnością będę tak robić.

6/6

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz